» Aktuality » Druhá nová vakcína proti RSV(A...
28. 8. 2023

Druhá nová vakcína proti RSV(ABRYSVO) je zaregistrována a schválena v EU

Nová vakcína proti nákazám RSV s názvem Abrysvo byla schválena pro EU dne 23.8. 2023

Indikace vakcíny Abrysvo jsou:

  1. Aktivní imunizace osob ve věku 60 let a starších k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobeného RSV.
  2. Pasivní ochrana  před onemocněním dolních cest dýchacích způsobeným respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců od narození do 6 měsíců věku po imunizaci matky během těhotenství - předání protilátek dítěti od očkované matky v těhotenství.

Tuto vakcínu je třeba používat v souladu s oficiálními doporučeními.

Dávkování a způsob podání

  • Těhotné ženy - jednorázová dávka 0,5 ml má být podána mezi 24. a 36. týdnem gestace.
  • Osoby ve věku 60 let a starší - jednorázová dávka 0,5 ml. 

V současnosti jsou tak schválené již dvě RSV vakcíny pro očkování dospělých. Vakcína Arexvy (firma GSK) pro dospělé 60+ let a vakcína Abrysvo (firma Pfizer) pro dospělé 60+ let a pro těhotné ženy.

Mohlo by Vás zajímat

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 31. 5. 2024 doporučila udělit registraci nové živé atenuované vakcíně IXCHIQ, první vakcíny v Evropě, která chrání dospělé osoby ve věku 18 let a starší proti horečce Chikungunya. Podává se v jedné dávce.

Od roku 2023 existují nové možnosti prevence závažných onemocnění dolních cest dýchacích (plic) způsobených respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců pomocí očkování těhotné matky nebo aplikace monoklonální protilátky nirsevimab (Beyfortus)  u novorozenců a kojenců během jejich první RSV sezóny. Nirsevimab se podává intramuskulárně v jedné dávce, před sezónou RSV nebo při narození u dětí narozených během RSV sezóny. Doporučená dávka je 50 mg pro děti vážící méně než 5 kg a 100 mg pro děti vážící 5 kg nebo více. Jedna dávka poskytuje ochranu na minimálně 5 měsíců. V ČR není nastavena úhrada, přípravek se zatím nedováží a není dostupný.

Pracovní skupina pro mimořádné údálosti Evrospké lékové agentury (EMA`s Emergency Task Force) dne 30.4.2024 doporučila aktualizovat vakcíny proti covid-19 tak, aby se zaměřovaly na novou variantu SARS-CoV-2 označenou JN.1 pro podzimní očkovací kampaň roku 2024/2025.

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že 2. dubna 2024 od nás ve věku nedožitých 70 let navždy odešel po krátké a závažné nemoci náš milovaný kolega a kamarád MUDr. Ivan Bakoš

Univerzita Karlova a Slovenská zdravotnická univerzita v rámci společného česko-slovenského projektu připravily první z cyklu webinářů o cestovní medicíně, tentokrát na téma horečka dengue. Téma jistě zajímavé nejenom pro lékaře cetovní medicíny, ale také pro praktické lékaře. Na webináři zazní problematika očkování proti dengue.