» Aktuality » Prosíme gynekology a ČLS o pod...
16. 3. 2024

Prosíme gynekology a ČLS o podporu očkování těhotných proti pertusi

Vzhledem k současné situaci vysokého výskytu pertuse jsme požádali gynekology cestou Sdružení soukromých gynekologů ČR a také výboru České lékařské společnosti ČLS JEP o podporu očkování těhotných proti pertusi, které považujeme za jednu z priorit strategie boje proti pertusi a ochrany kojenců v ČR. Předložili jsme základní fakta a argumenty:

  1. Neustále dochází k exponenciálnímu vzestupu počtu případů pertuse. Nemoc se šíří po celé Evropě.
  2. Od ledna 2024 již máme kumulativně hlášeno více než 3 tisíce případů, v roce 2024 tak můžeme očekávat nárůst až k historicky nejvyšším, řádově několika tisícům případů.
  3. Nejvyšší výskyt je ve věkových kategoriích 15-19 let a hned za nimi jsou malé děti do 12 měsíc věku a adolescenti.
  4. I včas očkovaný kojenec nezíská plnou ochranu dříve něž kolem 6 měsíců věku. V Rakousku v březnu zemřelo měsíční dítě na pertusi.
  5. Novorozenec nemá jiné protilátky než ty, které dostane od své matky. Jedinou cestou jak je účinně ochránit je očkovat těhotné ženy v průběhu 3. trimestru těhotenství a tím zajistit nejenom ochranu očkované těhotné ženy, ale také pasivní přenos mateřských protilátek.
  6. K přenosu dochází transplacentárně právě nejvíce ke konci těhotenství, během porodu a také při kojení. Transplacentární přenos a přítomnost protilátek v mateřském mléce očkovaných žen v těhotenství byl opakovaně vědeckými studiemi potvrzen.
  7. Klinickými studiemi případů a kontrol byla potvrzena bezpečnost aplikace kombinované vakcíny proti pertusi, záškrtu, tetanu a poliomyelitidě v těhotenství, bez poškození očkované ženy a bez poškození plodu-novorozence.
  8. V současné době se u nás doporučuje k očkování těhotných vakcína Adacel-polio (je k dispozici), polio složka dokonce posiluje imunitní odpověď na pertusovou složku. Odstup od předchozího očkování proti tetanu je min. 1 měsíc.
  9. Tato vakcína není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale většina zdravotních pojišťoven na ni přispívá, např. VZP 500,-Kč a vakcína stojí cca 900,- Kč. Těhotnou ženu tak vakcína vyjde na cca 400,- Kč.
  10. Každý lékař, i přes to, že běžně neočkuje (včetně gynekologů), by očkování měl těhotné ženě doporučit, poslat ji za jejím praktickým lékařem nebo do nejbližšího očkovacího centra. Hlavně by ji neměl očkování rozmlouvat či zakazovat. Je to nevědecké a poškozuje to těhotnou ženu i jejího novorozence.

OČKOVÁNÍ JE SOUČÁSTÍ BĚŽNÉ PRENATÁLNÍ PÉČE O KAŽDOU TĚHOTNOU ŽENU!

Mohlo by Vás zajímat

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 20.9. 2024 schválil  první nosní sprejovou vakcínu proti chřipce pro vlastní aplikaci nebo aplikaci pečovatelem.  FDA schválil FluMist (firma MedImmune LLC) pro podávání svépomocí nebo pečovatelem. FluMist je schválen pro prevenci chřipkového onemocnění způsobeného chřipkovým virem podtypu A a B u jedinců ve věku 2 až 49 let. FluMist se stříká do nosu a používá se bezpečně a efektivně po mnoho let. V roce 2007 FDA schválil použití FluMist pro děti ve věku 2 až 5 let. Je to první vakcína k prevenci chřipky, kterou nemusí podávat poskytovatel zdravotní péče. 

2. LF UK a FN Motol Praha ve spolupráci s Univerzitní nemocnicí Bratislava pořádají 12.9.2024 druhý díl on-line webináře o cestovní medicíně. Tentokrát na téma: Epidemiologie a klinický obraz břišního tyfu; Rezistence na antibiotika; Kazuistiky; Očkování proti břišnímu tyfu. Přednášejícími jsou prim. Koščálová a dr. Trojánek. Registrace zdarma na: dvojka.edu@fnmotol.cuni.cz

 

Na základě nového Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek proti pneumokokovým infekcím pro očkování pojištěnců nad 65 let věku je možná s účinností od 1.7.2024 plná úhrada těchto očkovacích látek proti pneumokokovým onemocněním pro seniory ve věku nad 65 let věku:

1. PCV20 (Prevenar20) nebo
2. Sekvenční schéma
a) PCV15 (Vaxneuvance) + PPSV23 (Pneumovax 23) nebo
b) PCV13 (Prevenar 13) + PPSV23 (Pneumovax 23)

Tato změna umožňuje hrazení prakticky všech dostupných vakcín proti pneumokokům pro seniory. Zda senior využije možnosti PCV20 vakcíny nebo sekvenčního schématu, tedy použití dvou vakcín (PCV15 nebo PCV13 a PPSV23) je na rozhodnutí očkovaného a doporučení jeho lékaře.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo doporučení, kterým skupinám osob je možné na základě vyhodnocení přínosů a rizik podat očkovací látku proti mpox k aktivní imunizaci, a také seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kteří provádějí vakcinaci proti tomuto onemocnění. Doporučení je dostupné ZDE.

Seznam očkovacích míst, která poskytují očkování proti mpox je ZDE. K dispozici je také doporučený postup při výskytu mpox.

Společnosti Pfizer a Valneva dokončily nábor dobrovolníků do klinického hodnocení fáze 3, poslední fáze před registrací s kandidátní vakcínou proti Lymské borelióze. Hodnocení probíhá v zemích s endemických výskytem tohoto klíšťaty přenášeného bakteriálního onemocnění. Ukončení hodnocení se předpokládá do konce roku 2025 a předložení regulační žádosti o registraci v USA a v Evropě v roce 2026.