» Aktuality » První vakcína proti RSV schvál...
7. 6. 2023

První vakcína proti RSV schválena v Evropě

Respirační syncyciální virus (RSV) je běžný vysoce nakažlivý virus způspbující onemocnění plíc a dýchacích cest. Starší dospělí jsou vystaveni vysokému riziku závažných onemocnění částečně kvůli poklesu imunity souvisejícímu s věkem. Starší dospělí s vybranými komorbiditami jsou vystaveni ještě většímu riziku závažných onemocnění. RSV může zhoršit takové stavy, jako jsou, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma a chronické srdeční selhávání. RSV infekce může vést k vážným následkům, jako je zápal plic, hospitalizace a případné úmrtí.Vakcína proti respiračnímu syncyciálnímu viru (RSV) s adjuvans obsahuje antigen - rekombinantní glykoprotein F stabilizovaný v prefuzní konformaci (RSVPreF3). Tento antigen je kombinován s adjuvans AS01 E společnosti GSK . Tato rekombinantní, adjuvovaná vakcína s názvem Arexvy, je určena k aktivní imunizaci k prevenci onemocnění dolních dýchacích cest způsobeného RSV u dospělých ve věku 60 let a starších. ČR bude mezi prvními zeměmi, kde vakcína bude dostupná a tak se již čeští pacienti budou moci nechat naočkovat před letošní podzimní sezónou respiračních onemocnění. 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 20.9. 2024 schválil  první nosní sprejovou vakcínu proti chřipce pro vlastní aplikaci nebo aplikaci pečovatelem.  FDA schválil FluMist (firma MedImmune LLC) pro podávání svépomocí nebo pečovatelem. FluMist je schválen pro prevenci chřipkového onemocnění způsobeného chřipkovým virem podtypu A a B u jedinců ve věku 2 až 49 let. FluMist se stříká do nosu a používá se bezpečně a efektivně po mnoho let. V roce 2007 FDA schválil použití FluMist pro děti ve věku 2 až 5 let. Je to první vakcína k prevenci chřipky, kterou nemusí podávat poskytovatel zdravotní péče. 

2. LF UK a FN Motol Praha ve spolupráci s Univerzitní nemocnicí Bratislava pořádají 12.9.2024 druhý díl on-line webináře o cestovní medicíně. Tentokrát na téma: Epidemiologie a klinický obraz břišního tyfu; Rezistence na antibiotika; Kazuistiky; Očkování proti břišnímu tyfu. Přednášejícími jsou prim. Koščálová a dr. Trojánek. Registrace zdarma na: dvojka.edu@fnmotol.cuni.cz

 

Na základě nového Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek proti pneumokokovým infekcím pro očkování pojištěnců nad 65 let věku je možná s účinností od 1.7.2024 plná úhrada těchto očkovacích látek proti pneumokokovým onemocněním pro seniory ve věku nad 65 let věku:

1. PCV20 (Prevenar20) nebo
2. Sekvenční schéma
a) PCV15 (Vaxneuvance) + PPSV23 (Pneumovax 23) nebo
b) PCV13 (Prevenar 13) + PPSV23 (Pneumovax 23)

Tato změna umožňuje hrazení prakticky všech dostupných vakcín proti pneumokokům pro seniory. Zda senior využije možnosti PCV20 vakcíny nebo sekvenčního schématu, tedy použití dvou vakcín (PCV15 nebo PCV13 a PPSV23) je na rozhodnutí očkovaného a doporučení jeho lékaře.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo doporučení, kterým skupinám osob je možné na základě vyhodnocení přínosů a rizik podat očkovací látku proti mpox k aktivní imunizaci, a také seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kteří provádějí vakcinaci proti tomuto onemocnění. Doporučení je dostupné ZDE.

Seznam očkovacích míst, která poskytují očkování proti mpox je ZDE. K dispozici je také doporučený postup při výskytu mpox.

Společnosti Pfizer a Valneva dokončily nábor dobrovolníků do klinického hodnocení fáze 3, poslední fáze před registrací s kandidátní vakcínou proti Lymské borelióze. Hodnocení probíhá v zemích s endemických výskytem tohoto klíšťaty přenášeného bakteriálního onemocnění. Ukončení hodnocení se předpokládá do konce roku 2025 a předložení regulační žádosti o registraci v USA a v Evropě v roce 2026.