» Aktuality » První vakcína proti RSV schvál...
7. 6. 2023

První vakcína proti RSV schválena v Evropě

Respirační syncyciální virus (RSV) je běžný vysoce nakažlivý virus způspbující onemocnění plíc a dýchacích cest. Starší dospělí jsou vystaveni vysokému riziku závažných onemocnění částečně kvůli poklesu imunity souvisejícímu s věkem. Starší dospělí s vybranými komorbiditami jsou vystaveni ještě většímu riziku závažných onemocnění. RSV může zhoršit takové stavy, jako jsou, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma a chronické srdeční selhávání. RSV infekce může vést k vážným následkům, jako je zápal plic, hospitalizace a případné úmrtí.Vakcína proti respiračnímu syncyciálnímu viru (RSV) s adjuvans obsahuje antigen - rekombinantní glykoprotein F stabilizovaný v prefuzní konformaci (RSVPreF3). Tento antigen je kombinován s adjuvans AS01 E společnosti GSK . Tato rekombinantní, adjuvovaná vakcína s názvem Arexvy, je určena k aktivní imunizaci k prevenci onemocnění dolních dýchacích cest způsobeného RSV u dospělých ve věku 60 let a starších. ČR bude mezi prvními zeměmi, kde vakcína bude dostupná a tak se již čeští pacienti budou moci nechat naočkovat před letošní podzimní sezónou respiračních onemocnění. 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 31. 5. 2024 doporučila udělit registraci nové živé atenuované vakcíně IXCHIQ, první vakcíny v Evropě, která chrání dospělé osoby ve věku 18 let a starší proti horečce Chikungunya. Podává se v jedné dávce.

Od roku 2023 existují nové možnosti prevence závažných onemocnění dolních cest dýchacích (plic) způsobených respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců pomocí očkování těhotné matky nebo aplikace monoklonální protilátky nirsevimab (Beyfortus)  u novorozenců a kojenců během jejich první RSV sezóny. Nirsevimab se podává intramuskulárně v jedné dávce, před sezónou RSV nebo při narození u dětí narozených během RSV sezóny. Doporučená dávka je 50 mg pro děti vážící méně než 5 kg a 100 mg pro děti vážící 5 kg nebo více. Jedna dávka poskytuje ochranu na minimálně 5 měsíců. V ČR není nastavena úhrada, přípravek se zatím nedováží a není dostupný.

Pracovní skupina pro mimořádné údálosti Evrospké lékové agentury (EMA`s Emergency Task Force) dne 30.4.2024 doporučila aktualizovat vakcíny proti covid-19 tak, aby se zaměřovaly na novou variantu SARS-CoV-2 označenou JN.1 pro podzimní očkovací kampaň roku 2024/2025.

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že 2. dubna 2024 od nás ve věku nedožitých 70 let navždy odešel po krátké a závažné nemoci náš milovaný kolega a kamarád MUDr. Ivan Bakoš

Univerzita Karlova a Slovenská zdravotnická univerzita v rámci společného česko-slovenského projektu připravily první z cyklu webinářů o cestovní medicíně, tentokrát na téma horečka dengue. Téma jistě zajímavé nejenom pro lékaře cetovní medicíny, ale také pro praktické lékaře. Na webináři zazní problematika očkování proti dengue.