» Aktuality » Jak přeočkovat černý kašel - o...
5. 3. 2024

Jak přeočkovat černý kašel - odstupy od očkování proti tetanu

Letos máme nejvyšší výskyt černého kašle za poslední roky. K 3.3.2024 bylo hlášeno již 1 666 případů ve všech věkových skupinách (medián věku je 35 let). Ve velkém riziku jsou také novorozenci a kojenci (již 36 případů do 1 roku věku). Očkování a přeočkování má velký význam. Pro děti i pro dospělé.

Ochrana dětí během prvních 6 měsíců života je možná díky očkování těhotných žen v souladu s naším doporučením a včasným zahájením očkování novorozenců hexavakcínou. Důležité je dodržet také přeočkování v 5 letech. Přeočkování žen je vhodné během každého těhotenství.

Ochrana adolescentů s využitím přeočkování v 10 letech věku.

Ochrana dospělých s přeočkováním 1 dávkou tzv. dtap vakcíny (Boostrix, Adacel). Optimální odstup od předchozího očkování proti tetanu by měl být minimálně 4 roky, limitně nejméně 1 rok. Pokud je ale vyžadována dávka pertuse nebo diftérie v kombinované vakcíně (viz současná epidemiologická situace v ČR), aplikace je možná již za 1-2 měsíce a později po předchozí aplikaci tetanu. Riziko lokální reakce existuje, ale není příliš časté. 

Mohlo by Vás zajímat

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) 20.9. 2024 schválil  první nosní sprejovou vakcínu proti chřipce pro vlastní aplikaci nebo aplikaci pečovatelem.  FDA schválil FluMist (firma MedImmune LLC) pro podávání svépomocí nebo pečovatelem. FluMist je schválen pro prevenci chřipkového onemocnění způsobeného chřipkovým virem podtypu A a B u jedinců ve věku 2 až 49 let. FluMist se stříká do nosu a používá se bezpečně a efektivně po mnoho let. V roce 2007 FDA schválil použití FluMist pro děti ve věku 2 až 5 let. Je to první vakcína k prevenci chřipky, kterou nemusí podávat poskytovatel zdravotní péče. 

2. LF UK a FN Motol Praha ve spolupráci s Univerzitní nemocnicí Bratislava pořádají 12.9.2024 druhý díl on-line webináře o cestovní medicíně. Tentokrát na téma: Epidemiologie a klinický obraz břišního tyfu; Rezistence na antibiotika; Kazuistiky; Očkování proti břišnímu tyfu. Přednášejícími jsou prim. Koščálová a dr. Trojánek. Registrace zdarma na: dvojka.edu@fnmotol.cuni.cz

 

Na základě nového Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek proti pneumokokovým infekcím pro očkování pojištěnců nad 65 let věku je možná s účinností od 1.7.2024 plná úhrada těchto očkovacích látek proti pneumokokovým onemocněním pro seniory ve věku nad 65 let věku:

1. PCV20 (Prevenar20) nebo
2. Sekvenční schéma
a) PCV15 (Vaxneuvance) + PPSV23 (Pneumovax 23) nebo
b) PCV13 (Prevenar 13) + PPSV23 (Pneumovax 23)

Tato změna umožňuje hrazení prakticky všech dostupných vakcín proti pneumokokům pro seniory. Zda senior využije možnosti PCV20 vakcíny nebo sekvenčního schématu, tedy použití dvou vakcín (PCV15 nebo PCV13 a PPSV23) je na rozhodnutí očkovaného a doporučení jeho lékaře.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo doporučení, kterým skupinám osob je možné na základě vyhodnocení přínosů a rizik podat očkovací látku proti mpox k aktivní imunizaci, a také seznam poskytovatelů zdravotních služeb, kteří provádějí vakcinaci proti tomuto onemocnění. Doporučení je dostupné ZDE.

Seznam očkovacích míst, která poskytují očkování proti mpox je ZDE. K dispozici je také doporučený postup při výskytu mpox.

Společnosti Pfizer a Valneva dokončily nábor dobrovolníků do klinického hodnocení fáze 3, poslední fáze před registrací s kandidátní vakcínou proti Lymské borelióze. Hodnocení probíhá v zemích s endemických výskytem tohoto klíšťaty přenášeného bakteriálního onemocnění. Ukončení hodnocení se předpokládá do konce roku 2025 a předložení regulační žádosti o registraci v USA a v Evropě v roce 2026.