» Aktuality » Spuštěny nové webové stránky s...
28. 4. 2023

Spuštěny nové webové stránky společnosti :)

V pátek 28.4. 2023 jsme pro Vás spustili novou podobu našich webových stránek. Jednak mají nový moderní design, jsou zcela kompatilbilní a velice dobře přístupné také na všech mobilních zařízeních. Chceme Vám toutu cestou přinášet aktuality, noviky v očkování, ale také zlepšit dostupnost našich odboných doporučení, které jsme se rozhodli řadit podle nemocí. Užitečný by pro Vás mohly být přehled všech registrovaných vakcín v Evropě, spolku s odkazy na jejich aktuální SPC. Tradičnšě oblíbené části jako je poradna pro očkující lékaře samozřejmě pokračují i nadále. naleznete zde také očkovací kalendáře pro děti, ale i pro dospělé.

Budeme rádi pokud se Vám naše stránky budou líbit, budou pro Vás užitečné a stanou se součástí každodenní očkovací praxe. Uvítáme případně jakékoli poznámky a připomínky na zlepšení stránek nebo přidání užitečných součástí. V tomto případě pište na uvedené emailové kontakty osob z výboru odpovědných za obsah stránek (Chlíbek, Dražan, Smetana).

Mohlo by Vás zajímat

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 31. 5. 2024 doporučila udělit registraci nové živé atenuované vakcíně IXCHIQ, první vakcíny v Evropě, která chrání dospělé osoby ve věku 18 let a starší proti horečce Chikungunya. Podává se v jedné dávce.

Od roku 2023 existují nové možnosti prevence závažných onemocnění dolních cest dýchacích (plic) způsobených respiračním syncytiálním virem (RSV) u kojenců pomocí očkování těhotné matky nebo aplikace monoklonální protilátky nirsevimab (Beyfortus)  u novorozenců a kojenců během jejich první RSV sezóny. Nirsevimab se podává intramuskulárně v jedné dávce, před sezónou RSV nebo při narození u dětí narozených během RSV sezóny. Doporučená dávka je 50 mg pro děti vážící méně než 5 kg a 100 mg pro děti vážící 5 kg nebo více. Jedna dávka poskytuje ochranu na minimálně 5 měsíců. V ČR není nastavena úhrada, přípravek se zatím nedováží a není dostupný.

Pracovní skupina pro mimořádné údálosti Evrospké lékové agentury (EMA`s Emergency Task Force) dne 30.4.2024 doporučila aktualizovat vakcíny proti covid-19 tak, aby se zaměřovaly na novou variantu SARS-CoV-2 označenou JN.1 pro podzimní očkovací kampaň roku 2024/2025.

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že 2. dubna 2024 od nás ve věku nedožitých 70 let navždy odešel po krátké a závažné nemoci náš milovaný kolega a kamarád MUDr. Ivan Bakoš

Univerzita Karlova a Slovenská zdravotnická univerzita v rámci společného česko-slovenského projektu připravily první z cyklu webinářů o cestovní medicíně, tentokrát na téma horečka dengue. Téma jistě zajímavé nejenom pro lékaře cetovní medicíny, ale také pro praktické lékaře. Na webináři zazní problematika očkování proti dengue.