» Aktuality » Úspěšný průběh kongresu XVIII....
20. 10. 2023

Úspěšný průběh kongresu XVIII. Hradecké vakcinologické dny

Ve dnech 5. - 7. října 2023 úspěšně proběhl největší kongres o očkování v ČR, XVIII. Hradecké vakcinolgické dny. Hradec Králové byl opět po roce, tradičním místem setkání, diskusí a přednášek vakcinologů, praktických lékařů, infektologů, epidemiologů a další expertů z oblasti preventivní medicíny. 

Na kongresu zaznělo celkem 63 kvalitních přednášek, na 4 satelitních sympóziích a v 11 odborných blocích, prezentováno byla také 10 posterových sdělení. Hlavními tématy letošního kongresu byly sezónní respirační infekce, nové vakcíny proti RSV, proti pásovému oparu, očkování proti znovu se objevujícím - vracejícím se nákazám, jako je záškrt, dále plané neštovice a pásový opar, novorozenecký screenig, očkování po transplantacích, nová odborná doporučení k očkování, očkování rizikových pacientů, včetně předčasně narozených dětí. Ale také cestovní medicína, covid-19 a řada dalších. Kongres v samostatném bloku také přinesl zajímavé novinky z letošního evropského kongresu dětského infekčního lékařství (ESPID 2023, Lisabon).

 

 

 

 

Všechny přednášky jsou současně dostupné na našem webu v části Informace o očkování a zde v záložce věnované kongresu. Naleznete zde také přednášky z let 2021 a 2022. Poděkování patří všem co kongres připravili a také všem zúčastněným. Už nyní se můžete těšit na další ročník ve dnech 3. - 5. 10. 2024, opět v Hradci Králové.

Mohlo by Vás zajímat

Podzimní jednání Národní imunizační komise (NIKO) proběhne dne 27. listopadu 2023 v budově Ministerstva zdravotnictví kde se bude projednávat mimo jiné také antigenní složení očkovacích látek pro rok 2024, hodnotící zprávu SÚKL pro 15ti a 20ti valentní konjugované vakcíny proti pneumokokům a také případné změny národního imunizačního programu.

Americká FDA schválila 20. 10. 2023 první vakcínu proti pěti nejčastějším séroskupinám meningokoka (A, B, C, W a Y). Vakcína s názvem PENBRAYA je schválena pro adolescenty ve věku 10-25 let. Tato vakcíny poskytuje nejširší možné pokrytí ze všech dosud dostupných meningokokových vakcín a umožní významně zjednodušit očkovací schéma. Bude se aplikovat ve 2 dávkách s odstupem 6 měsíců. Evropa si na schválení zatím musí počkat.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nadstandardně navýšila rozpočet do fondu prevence na rok 2024 a díky tomu na základě doporučení České vakcinologické společnosti bude od 1.1. 2024 přispívat 3 000,- Kč na dávku očkování proti pásovému oparu všem dospělým osobám ve věku 50 a více let. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna na základě rozhodnutí správní rady zavádí od 1.9.2023 v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti ČLS JEP nový benefit v rámci svých preventivních programů a přispívá každému kdo je starší 60 let na očkování proti RSV částkou 2 000,- Kč. 

30. srpna 2023 výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) vydal doporučující stanovisko a 1.9.2023 byla schválena nová modifikovaná vakcína proti covid-19. V čem se liší od té předchozí? Není bivalentní, ale monovalentní, je lépe zacílena na očekávanou podzimní vlnu covid-19, na varinatu omikron XBB.1.5 a subvarianty a je jak pro zahajování očkování, tak pro přeočkování.