» Aktuality » Elektronický očkovací průkaz d...
20. 3. 2024

Elektronický očkovací průkaz dnes spuštěn a je funkční

Od 20.3. 2024 je plně funkční nová mobilní aplikace, tzv. EZKarta, která zahrnuje první funkcionalitu a tou je Očkovací průkazka občana. Každý občan tak má možnost ve svém mobilu nalézt veškerá svá očkování, která mu byla aplikována od 1. 1. 2023, a to včetně očkování proti onemocnění covid-19. Očkovací průkazka poskytuje nejenom přehled proti čemu, kdy, jakou vakcínou byl občan očkován, ale také umožňuje generovat souhrný výpis z očkování, sdílet ho nebo poslat ho v pdf formátu. Zároveň může občan udělit oprávnění ke sdílení průkazky kterémukoli lékaři, který tak může získat validní informace proti čemu byl jeho pacient očkován a kdy. Údaje o očkování lze sdílet také mezi sebou, například s členy rodiny, nebo rodič se svými dětmi. Aplikace umožnuje jednoduše přepnout také do anglické verze.

Očkovací průkazka je jednoduchá pro lékaře, který jenom zapíše provedené očkování do své zdravotní elektronické karty pacienta jak je zvyklý a údaje se automaticky téměř ihned "převedou" do elektronické očkovací průkazky.  Průkazka je velice jednoduchá a intuitivní také pro pacienta- občana.Přístup ke svým údajům občané získají po bezpečném přihlášení skrze Identitu občana, a to např. skrze bankovní identitu, Mobilní klíč eGovernmentu či Moje ID.

Mobilní aplikace je dostupná jak pro iOS tak pro Android.

Velké poděkovanání za tuto historicky první a převratnou funkcionalitu patří Ministerstvu zdravotnictví a ÚZIS. Zejména pro dospělé, kteří dosud nikdy neměli očkovací průkaz, končí doba, kdy si zapisovali očkování na různé kartičky, tetanovku lepili na občanské průkazy a lékaři těžko získávali informace o proběhlých očkování.

 

Mohlo by Vás zajímat

1. dubna 2025 schválila Evropská komise rozšíření indikace vakcíny Abrysvo (Pfizer) proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV) také pro osoby ve věku 18 až 59 let, které patří do rizikových skupin. Tato vakcína je určena k prevenci onemocnění dolních cest dýchacích způsobeného RSV, které může být zvláště nebezpečné pro osoby s chronickými onemocněními (např. astma, chronická bronchitida, kardiovaskulární či metabolická onemocnění).

Úhradová vyhláška na rok 2025 (ustanovení přílohy č. 1 A) bod 1.4) připouští hrazení očkování proti chřipce u všech pacientů, kteří splňují podmínky pro úhradu dle zákona o veřejném zdravotním pojištění, a to i při poskytování lůžkové péče. Mezi léčivými přípravky uvedenými v příloze č. 12  této vyhlášky , které uhradí zdravotní pojišťovna poskytovateli ve výši jejich vykázané jednotkové ceny, nově spadá též ATC skupina J07BB02 (vakcíny proti chřipce). Tyto léčivé přípravky by tak neměly být hrazeny prostřednictvím nemocničního paušálu, nýbrž ve výši vykázané jednotkové ceny. 

Evropská komise dne 24.3.2025 udělila registraci vakcíně CAPVAXIVE - pneumokokové polysacharidové konjugované vakcíny (21valentní).

Nejvyšší soud požádal 26.3.2025 Ústavní soud o zrušení části zákonů o odškodnění újmy způsobené povinným očkováním a očkováním proti covid-19. Podmínka prokázání zvlášť závažné újmy podle soudce odporuje ústavě a dle soudu by měla být ze zákona odstraněna.

Dne 11. března 2025 informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv o preventivním pozastavení distribuce, výdeje a léčebného používání šarže č. LH4149 vakcíny Prevenar 20. Důvodem bylo ověření jakosti dané šarže a vyloučení případné závady v jakosti z důvodu nahlášeného podezření závažné nežádoucí reakce po očkování touto vakcínou. Ústav nyní obdržel výsledky šetření a provedených analýz s výsledkm, že uvedená šarže je nezávadná a proto byla znovu uvolněna k používání v běžné očkovací praxe.